Champion Beer of Britain

YEAR

CLASS

WINNER

2016 Supreme Champion

Gold – Binghams, Vanilla Stout

Silver – Old Dairy, Snow Top

Bronze – Tring, Death or Glory

2016 Bitter Class

Gold – Timothy Taylors, Boltmaker

Silver – Tiny Rebel, Hank

Joint Bronze – Hawkshead, Bitter & Salopian, Shropshire Gold

2016 Best Bitter Class

Gold – Surrey Hills, Shere Drop

Silver – Salopian, Darwin's Origin

Joint Bronze – Colchester, Colchester No.1 & Tiny Rebel, Cwtch

2016 Strong Bitter/Ale Class

Gold – Heavy Industry, 77

Silver – Hawkshead, NZPA

Bronze – Adnams, Ghost Ship

2016 Golden Ale Class

Gold – Golden Triangle, Mosaic City

Silver – Grey Trees Independent Craft Brewery, Diggers Gold

Bronze – Marble, Lagonda IPA

2016 Mild Class

Gold – Williams Bros, Black

Silver – Mighty Oak, Oscar Wilde

Bronze – Acorn, Darkness

2016 Speciality Beer Class

Gold – Binghams, Vanilla Stout

Silver – Saltaire, Triple Chocoholic

Bronze – Titanic, Plum Porter

2015 Supreme Champion

Gold – Tiny Rebel, Cwtch

Silver – Kelburn, Jaguar

Bronze – Dancing Duck, Dark Drake

2015 Bitter Class

Gold – Pheasantry, Best Bitter

Silver – Acorn, Barnsley Bitter

Joint Bronze – Purple Moose, Madog's Ale & Timothy Taylor, Boltmaker

2015 Best Bitter Class

Gold – Tiny Rebel, Cwtch

Silver – Highland, Scapa Special

Joint Bronze – Barngates, Tag Lag & Salopian, Darwin's Origin

2015 Strong Bitter/Ale Class

Gold – Dark Star, Revelation

Silver – Salopian, Golden Thread

Bronze – Grain, India Pale Ale

2015 Golden Ale Class

Gold – Kelburn, Jaguar

Silver – Adnams, Explorer

Bronze – Blue Monkey, Infinity

2015 Mild Class

Gold – Williams Bros, Black

Silver – Rudgate, Ruby Mild

Bronze – Great Orme, Welsh Black

2015 Speciality Beer Class

Gold – Titanic, Plum Porter

Joint Silver – Kissingate, Black Cherry Mild & Saltaire, Triple Chocolate

Bronze – Hanlons, Port Stout

2014 Supreme Champion

Gold – Timothy Taylors, Boltmaker

Silver – Oakham, Citra

Bronze – Salopian, Darwin's Origin

2014 Bitter Class

Gold – Timothy Taylor, Boltmaker

Silver – Mighty Oak, Captain Bob

Joint Bronze – Flowerpots, Flowerpots Bitter & Sambrook's Wandle Ale

2014 Best Bitter Class

Gold – Salopian, Darwin's Origin

Silver – Red Willow, Directionless

Joint Bronze – Purity, Mad Goose & Langton, Inclined Plain Bitter

2014 Strong Bitter/Ale Class

Gold – Church End, Fallen Angel

Silver – Blue Monkey, Ape Ale

Bronze –Loch Ness, HoppyNESS

2014 Golden Ale Class

Gold – Oakham, Citra

Silver – Hawkshead, Cumbrian Five Hop

Bronze – Salopian, Hop Twister

2014 Mild Class

Gold – Bank Top, Dark Mild

Silver – Branscombe Vale, Mild

Bronze – Castle Rock, Black Gold

2014 Speciality Beer Class

Gold – Saltaire, Triple Chocoholic

Silver – Offbeat, Way Out Wheat

Bronze – Peak Ales, Chatsworth Gold

2013 Supreme Champion Gold – Elland – 1872 Porter (West Yorkshire)
Silver – Buntingford – Twitchell (Hertfordshire)
Bronze – Fyne Ales – Jarl (Argyll)
2013 Bitter Class Gold – Buntingford – Twitchell (Hertfordshire)
Silver – Moor – Revival (Somerset)
Bronze – Surrey Hills – Ranmore Ale (Surrey) and Buttcombe Bitter (Somerset)
2013 Best Bitter Class Gold – Mordue – Workie Ticket (North Shields)
Silver – Surrey Hills – Shere Drop (Surrey)
Bronze – Purple Moose – Glaslyn (Gwynedd) and Woodfordes – Nelsons Revenge (Norfolk)
2013 Strong Bitter/Ale Class Gold – Beeston – On the huh (Norfolk)
Silver –Marble – Dobber (Greater Manchester)
Bronze – Castle Rock – Screech Owl (Nottingham)
2013 Golden Ale Class Gold – Beeston – On the huh (Norfolk)
Silver –Marble – Dobber (Greater Manchester)
Bronze – Castle Rock – Screech Owl (Nottingham)
2013  Mild Class Gold – Great Orme – Welsh Black (Conwy)
Silver – Cotswold Spring – Old Sodbury Mild (Gloucestershire)
Bronze – Fernandes – Malt Shovel Mild (West Yorkshire)
2013 Speciality Beer Class Gold – Growler Brewery, Nethergate – Umbel Magna (Suffolk)
Silver – Saltaire – Triple Chocolate (West Yorkshire)
Bronze – Conwy – Honey Fayre (Conwy)
2012 Supreme Champion Gold- Coniston, No.9 Barley Wine (from Coniston, Cumbria)
Silver- Green Jack, Trawlerboys Best Bitter (from Lowestoft, Suffolk)
Bronze- Dark Star, American Pale Ale (from Horsham, West Sussex)
2012 Bitter Class Gold- Purple Moose, Snowdonia Ale (from Porthmadog, Gwynedd)
Silver- Tintagel, Castle Gold (from Tintagel, Cornwall)
Joint Bronze- Flowerpots, Bitter (from Cheriton, Hampshire)
Joint Bronze- Fuller's, Gale's Seafarers Ale (from London, W4)
Joint Bronze- Salopian, Shropshire Gold (from Shrewsbury, Shropshire)
2012 Best Bitter Class Gold- Green Jack, Trawlerboys Best Bitter (from Lowestoft, Suffolk)
Silver, Salopian, Hop Twister (from Shrewsbury, Shropshire)
Joint Bronze- Oakwell, Senior Bitter (from Barnsley, South Yorkshire)
Joint Bronze- Milton, Pegasus (from Milton, Cambridgeshire)
2012 Strong Bitter/Ale Class Gold- Dark Star, Festival (from Horsham, West Sussex)
Silver- O'Hanlon's, Stormstay (from Whimple, Devon)
Bronze- Highland, Orkney IPA (from Swannay, Orkney)
2012 Golden Ale Class Gold- Dark Star, American Pale Ale (from Horsham, West Sussex)
Silver- Cumbrian Legendary Ales, Langdale (from Hawkshead, Cumbria)
Bronze- Hobsons, Town Crier (from Cleobury Mortimer, Shropshire)
2012 Mild Class Gold- Rudgate, Ruby Mild (from York, North Yorkshire)
Silver- Hobsons, Hobsons Mild (from Cleobury Mortimer, Shropshire)
Bronze- Son of Sid, Muckcart Mild (from Little Gransden, Bedfordshire)
2012 Speciality Beer Class Gold- Dunham Massey, Chocolate Cherry Mild (from Dunham Massey, Gtr Manchester)
Silver- Little Valley, Hebden's Wheat (from Hebden Bridge, West Yorkshire)
Bronze- Nethergate, Umbel Magna (from Pentlow, Essex)
2011 Supreme Champion

Mighty Oak, Oscar Wilde (Gold)
Marble, Chocolate (Silver)
Salopian, Shropshire Gold (Bronze)

2011 Bitter Class

Salopian, Shropshire Gold (Gold)
Teignworthy, Reel Ale (Silver)
Triple fff, Altons Pride & Potton, Shannon IPA (Joint Bronze)

2011 Best Bitter Class

Houston, Peter's Well (Gold)
Country life, Golden Pig (Silver)
Castle Rock, Preservation & Bollington, Best Bitter (Joint Bronze)

2011 Strong Bitter/Ale Class

Moles, Moles Catcher (Gold)
Kinver, Half Centurion (Silver) 
Adnams, Broadside (Bronze)

2011 Golden Ale Class

Cumbrian Legendary Ales, Loweswater Gold (Gold)
Salamander, Golden Salamander (Silver)
Holden's, Golden Glow (Bronze)

2011 Mild Class

Mighty Oak, Oscar Wilde (Gold)
Rudgate, Ruby Mild (Silver)
Coastal, Merry Maidens (Bronze)

2011 Speciality Beer Class Oakleaf, I cant believe its not bitter (Gold)Amber, Chocolate Orange Stout (Silver)Orkney, Atlas Wayfarer (Bronze)
2010 Supreme Champion
Castle Rock Harvest Pale (Gold)
Timothy Taylor Landlord (Silver)
Surrey Hills Hammer Mild (Bronze)
2010 Bitter Class

RCH PG Steam (Gold)
Moor Revival (Silver)
Orkney Raven & Purple Moose Snowdonia Ale (Joint Bronze)

2010 Best Bitter Class

Timothy Taylor Landlord (Gold)
St Austell Tribute (Silver)
Evan Evans Cwrw & Great Oakley Gobble (Joint Bronze)

2010 Strong Bitter/Ale Class

Thornbridge Jaipur IPA (Gold)
Fuller's Gales HSB (Silver)
Beckstones Rev Rob (Bronze)

2010 Golden Ale Class

Castle Rock Harvest Pale (Gold)
Marble Manchester Bitter (Silver)
St Austell Proper Job (Bronze)

2010 Mild Class

Surrey Hills Hammer Mild (Gold)
Greene King XX Mild (Silver)
Golcar Dark Mild & Nottingham Rock Ale Mild (Joint Bronze)

2010 Speciality Beer Class

Amber Chocolate Orange Stout (Gold)
O'Hanlon's Port Stout (Silver)
Breconshire Ysbrid y Ddraig (Bronze)

2009 Supreme Champion

Rudgate Ruby Mild (Gold)
Oakham Attila (Silver)
West Berkshire Dr Hexter's Healer (Bronze).

2009 Bitter Class

Surrey Hills Ranmore Ale (Gold)
Butcombe Bitter (Silver)
Humpty Dumpty Little Sharpie & Triple FFF Alton's Pride (Joint Bronze).

2009 Best Bitter Class

Southport Golden Sands (Gold)
Buntingford Britannia (Silver)
Evan Evans Cwrw, Thornbridge Lord Marples & Vale VPA (Bronze)

2009 Strong Bitter/Ale Class

West Berkshire Dr Hexter's Healer (Gold)
Thornbridge Kipling (Silver)
Grain Tamarind IPA (Bronze)

2009 Golden Ale Class

Dark Star American Pale Ale (Gold)
Adnams Explorer & St Austell Proper Job (Joint Silver)

2009 Mild Class

Rudgate Ruby Mild (Gold)
Bank Top Dark Mild (Silver)
Highland Dark Munro (Bronze)

2009 Speciality Beer Class

Nethergate Umbel Magna (Gold)
Wentworth Bumble Beer (Silver)
Amber Chocolate Orange Stout (Bronze)

2008 Supreme Champion

Triple FFF Alton's Pride (Gold)
Beckstones Black Dog Freddy (Silver)
Wickwar Station Porter (Bronze).

2008 Bitter Class

Triple FFF Alton's Pride (Gold)
Lees Bitter (Silver)
Jarrow Rivet Catcher & Surrey Hills Ranmore Ale (Bronze)

2008 Best Bitter Class

Skinner's Betty Stogs (Gold)
Highland Scapa Special (Silver)
Cairngorm Nessies Monster Mash & Timothy Taylor Landlord (Bronze)

2008 Strong Bitter/Ale Class

Thornbridge Jaipur IPA (Gold)
Fuller's ESB (Silver)
Highland Orkney Blast (Bronze)

2008 Golden Ale Class

Otley O1 (Gold)
Loddon Ferryman's Gold (Silver)
Skinner's Cornish Knocker Ale (Bronze)

2008 Mild Class

Beckstones Black Dog Freddy (Gold)
Rudgate Ruby Mild (Silver)
Rhymney Dark (Bronze)

2008 Speciality Beer Class

Otley OGarden (Gold)
Wentworth Bumble Beer (Silver)
Nethergate Umbel Magna (Bronze)

2007 Supreme Champion

Hobsons Mild (Gold)
Mighty Oak Maldon Gold (Silver)
Green Jack Ripper (Bronze)

2007 Bitter Class

Castle Rock Harvest Pale (Gold)
Twickenham Crane Dancer (Silver)
Surrey Hills Ranmore Ale & Fyne Pipers Gold (Bronze)

2007 Best Bitter Class

Purple Moose Glasyn Ale (Gold)
George Wright Pipe Dream (Silver)
Fullers London Pride, Nethergate Suffolk County & Station House Buzzin' (Bronze)

2007 Strong Bitter/Ale Class

York Centurion's Ghost (Gold)
Inveralmond Lia Fail (Silver)
Brain's SA (Bronze)

2007 Golden Ale Class

Mighty Oak Malden Gold (Gold)
Oak Leaf Hole Hearted (Silver)
Otley 01 (Bronze)

2007 Mild Class

Hobsons Mild (Gold)
Nottingham Rock Mild (Silver)
Brain's Dark (Bronze)

2007 Speciality Beer Class

Nethergate Umbel Magna (Gold)
Little Valley Hebden Wheat (Silver)
St Peter's Grapefruit (Bronze)

2006 Supreme Champion

Crouch Vale Brewers Gold (Gold)
Harveys Sussex Best Bitter (Silver)
Triple FFF Moon Dance (Bronze)

2006 Bitter Class

Elgood Cambridge Bitter (Gold)
Acorn Brewery Barnsley Bitter (Silver)
Sharps Doom Bar & Woodforde Wherry (Bronze)

2006 Best Bitter Class

Harveys Sussex Best Bitter (Gold)
Triple fff Moon Dance (Silver)
Kelburn Red Smiddy & Surrey Hills Shere Drop (Bronze)

2006 Strong Bitter/Ale Class

York Centurion's Ghost (Gold)
Thornbriadge Jaipur IPA (Silver)
Weetwood Oasthouse Gold (Bronze)

2006 Golden Ale Class

Crouch Vale Brewers Gold (Gold)
Hop Back Summer Lightning (Silver)
Holden Golden Glow (Bronze)

2006 Mild Class

Oscar Wilde Mild (Gold)
Elgood Black Dog (Silver)
Grainstore Rutland Panther (Bronze)

2006 Speciality Beer Class

Cairngorm Trade Winds (Gold)
Wolf Straw Dog (Silver)
William Brothers Fraoch (Bronze)

2005 Supreme Champion

Crouch Vale Brewers Gold (Gold)
Grainstore Rutland Panther (Silver)
Woodfordes Wherry Best Bitter (Bronze)

2005 Bitter Class

Woodforde's Wherry Best Bitter (Gold)
Holdens Black Copuntry Bitter (Silver)
RCH PG Steam & Belvoir Star (Bronze)

2005 Best Bitter Class

Harveys Sussex Bitter (Gold)
Mighty Oak Burntwood Bitter (Silver)
Timothy Taylor Landlord & Olde Swan Entire (Bronze)

2005 Strong Bitter/Ale Class

Hanby Nutcracker (Gold)
Bullmastiff Son of a Bitch (Silver)
Fullers ESB (Bronze)

2005 Golden Ale Class

Crouch Vale Brewers Gold (Gold)
Jarrow Rivet Catcher (Silver)
Oakham JHB (Bronze)

2005 Mild Class

Grainstore Rutland Panther (Gold)
Brains Dark (Silver)
Elgood's Black Dog (Bronze)

2005 Speciality Beer Class

Cairngorm Tradewinds (Gold)
Young's Waggledance (Silver)
Daleside Morrocco & Ridleys Rumpus (Bronze)

2004 Supreme Champion

Kelham Island Pale Rider (Gold)
Greene King IPA (Silver)
Hampshire Ironside (Bronze)

2004 Bitter Class

Greene King IPA (Gold)
Oakham JHB (Silver)
Triple FFF Alton Pride & Whim Hartington Bitter (Bronze)

2004 Best Bitter Class

Hampshire Ironside (Gold)
Hook Norton Generation (Silver)
Nottingham Extra Pale Ale & Woodfordes Nelson's Revenge (Bronze)

2004 Strong Bitter/Ale Class

Kelham Island Pale Rider (Gold)
Mordue IPA (Silver)
Hop Back Summer Lightning (Bronze)

2004 Mild Class

Lees GB Mild (Gold)
Brains Dark (Silver)
Hardys & Hansons Kimberley Mild (Bronze)

2004 Speciality Beer Class

Cairngorm Tradewinds (Gold)
Harviestoun Schiehallion (Silver)
Titanic Iceberg (Bronze)

2003 Supreme Champion

Harviestoun Bitter & Twisted (Gold)
Brains Dark (Silver)
Bazens Black Pig (Bronze)

2003 Bitter Class

Harviestoun Bitter & Twisted (Gold)
Daleside Bitter (Silver)
Triple fff Alton Pride & Caledonian Deuchars IPA (Bronze)

2003 Best Bitter Class

Crouch Vale Brewers Gold (Gold)
West Berkshire Full Circle (Silver)
Slaters Supreme & Roosters Hooligan (Bronze)

2003 Strong Bitter/Ale Class

Adnams Broadside (Gold)
RCH East Street Cream (Silver)
Oakham Bishops Farewell (Bronze)

2003 Mild Class

Lidstones Rowley Mild (Gold)
Brains Dark (Silver)
Bazens Black Pig Mild (Bronze)

2003 Speciality Beer Class

Cheriton Village Elder (Gold)
Daleside Morocco (Silver)
Oakham White Dwarf (Bronze)

2002 Supreme Champion

Caledonian Deuchars IPA (Gold)
RCH East Street Cream (Silver)
Triple fff Moondance (Bronze)

2002 Bitter Class

Caledonian Deuchars IPA (Gold)
Rudgate Viking (Silver)
RCH Hewish IPA & Oakham JHB (Bronze)

2002 Best Bitter Class

Triple fff Moondance (Gold)
Crouch Vale Brewers Gold (Silver)
Orkney Red McGregor & Fullers London Pride (Bronze)

2002 Strong Bitter/Ale Class

RCH East Street Cream (Gold)
Fullers ESB (Silver)
Hogs Back Hop Garden Gold (Bronze)

2002 Mild Class

Triple fff Pressed Rat & Warthog (Gold)
Boat Brewery Man in a Boat (Silver)
Moorhouses black Cat (Bronze)

2002 Speciality Beer Class Oakham White Dwarf (Gold)Harviestoun Schielhallion (Silver)Nethergate Umbel Magna (Bronze)
2001 Supreme Champion

Oakham JHB (Gold)
Hop Back Summer Lightning (Silver)
Brains Dark (Bronze)

2001 Bitter Class

Oakham JHB (Gold)
Adnams Bitter (Silver)
Harviestoun Bitter and Twisted & Barge and Barrel Bargee (Bronze)

2001 Best Bitter Class

RCH Pitchfork (Gold)
Woodforde's Nelson's Revenge (Silver)
Goddards Special & Hog's Back TEA (Bronze)

2001 Strong Bitter/Ale Class

Hop Back Summer Lightning (Gold)
Goacher Gold Star Ale (Silver)
Slaters Supreme (Bronze)

2001 Mild Class

Brains Dark (Gold)
Moorhouses Black Cat (Silver)
Boat Brewery Man in a Boat (Bronze)

2001 Speciality Beer Class

Oakham White Dwarf (Gold)
Harviestoun Schiehallion (Silver)
Cheriton Village Elder (Bronze)

2000 Supreme Champion

Moorhouse's Black Cat (Gold)
Hogs Back TEA (Silver)
York Yorkshire Terrier Bitter (Bronze)

2000 Bitter Class

Bullmastiff Gold & Brakspears Bitter (Gold)
Oakham JHB & Harviestoun Biter and Twisted (Bronze)

2000 Best Bitter Class

Hogs Back TEA (Gold)
York Yorkshire Terrier Bitter (Silver)
Timothy Taylor Landlord & Houston St Peter's Well (Bronze)

2000 Strong Bitter/Ale Class

Cropton Monkman's Slaughter (Gold)
Gales HSB (Silver)
Hop Back Summer Lightning (Bronze)

2000 Mild Class

Moorhouise's Black Cat (Gold)
Batemans Dark (Silver)
Brains Dark (Bronze)

2000 Speciality Beer Class

Nethergate Umbel Ale (Gold)
Oakham White Dwarf (Silver)
Heather Ale Fraoch (Bronze)

1999 Supreme Champion

Timothy Taylor Landlord (Gold)
Oakham Jeffrey Hudson Bitter (Silver)
Caledonian Deuchars IPA (Bronze)

1999 Bitter Class

Oakham JHB (Gold)
Caledonian Deuchars IPA (Silver)
Goddards special & Woodforde's Wherry (Bronze)

1999 Best Bitter Class

Timothy Taylor Landlord (Gold)
Harveys Aramada (Silver)
Jennings Cocker Hoop & Tomos Watkin OSB (Bronze)

1999 Strong Bitter/Ale Class

Ballard Nyewood Gold (Gold)
Durham White Bishop (Silver)
Hop Back Summer Lightning (Bronze)

1999 Mild Class

Bateman's Dark Mild (Gold)
Elgoods Black Dog Mild (Silver)
Cains Dark Mild & St Austell XXXX (Bronze)

1999 Speciality Beer Class

Harviestoun Schiehallion (Gold)
Nethergate Umbel Magna (Silver)
Dark Star Zingibier (Bronze)

1998 Supreme Champion

Coniston Bluebird Bitter (Gold)
Mordue Radgie Gadgie (Silver)
Moorhouse's Black Cat (Bronze)

1998 Bitter Class

Coniston Bluebird Bitter (Gold)
Oakham JHB (Silver)
Dent Aviator & Itchen Valley Godfathers (Bronze)

1998 Best Bitter Class

RCH Pitchfork (Gold)
Adnams Extra (Silver)
Timothy Taylor Landlord & Fuller's London Pride (Bronze)

1998 Strong Bitter/Ale Class

Mordue Radgie Gadgie (Gold)
Dent Kamikaze (Silver)
Cheriton Diggers Gold (Bronze)

1998 Mild Class

Moorhouse's Black Cat Mild (Gold)
Elgoods Black Dog Mild (Silver)
Harveys Sussex XX Mild (Bronze)

1998 Speciality Beer Class

Freeminer Shakemantle Ginger Ale (Gold)
Dark Horse Fallen Angel (Silver)
Daleside Morocco Ale (Bronze)

1997 Supreme Champion

Mordue Workie Ticket (Gold)
Bateman's Dark Mild (Silver)
Hobson's Best Bitter (Bronze)

1997 Bitter Class

Hobsons Best Bitter (Gold)
Ruddles Best Bitter (Silver)
Goddards Special & Hydes Bitter (Bronze)

1997 Best Bitter Class

Mordue Workie Ticket (Gold)
Cottage Golden Ale (Silver)
Whitbread Castle Eden & Concertina Bengal Tiger (Bronze)

1997 Strong Bitter/Ale Class

Bateman XXXB (Gold)
Dent Kamikaze (Silver)
Hop Back Summer Lightning (Bronze)

1997 Mild Class

Batemans Dark Mild (Gold)
Cains Dark Mild (Silver)
Coach House Gunpowder Strong Mild (Bronze)

1997 Speciality Beer Class

Harviestoun Schiehallion (Gold)
Passageway St Arnold (Silver)
Nethergate Umbel Magana (Bronze)

1996 Supreme Champion

Woodforde's Wherry Best Bitter (Gold)
Cheriton Digger's Gold (Silver)
Butterknowle Banner Bitter (Bronze)

1996 Bitter Class

Woodforde's Wherry (Gold)
Caledonina R&D Deauchers IPA (Silver)
Butcombe Bitter & Big Lamp Bitter (Bronze)

1996 Best Bitter Class

Butterknowle Banner Bitter (Gold)
Camerons Strongarm (Silver)
Brains SA & Plassey Bitter (Bronze)

1996 Strong Bitter/Ale Class

Cheriton Diggers Gold (Gold)
Bullmastiff Son of a Bitch (Silver)
Hop Back Summer Lightning (Bronze)

1996 Mild Class

Tomlinsons Heritage Mild (Gold)
Batemans Dark Mild (Silver)
Harveys Sussex XX Mild (Bronze)

1996 Speciality Beer Class

Harviestoun Schiehallion (Gold)
Passageway st Arnold (Silver)
Brewery on Sea Spinnaker Buzz (Bronze)

1995 Supreme Champion

Cottage Norman's Conquest (Gold)
Harvey 's Porter (Silver)
Hadrian Centurian (Bronze)

1995 Bitter Class

Cheriton Pots Ale (Gold)
Everards Beacon (Silver)
Oakham JHB (Bronze)

1995 Best Bitter Class

Fuller's London Pride (Gold)
Hog's Back TEA & Otter Ale (Silver)

1995 Strong Bitter/Ale Class

Hadrian Centurion (Gold)
Fuller's ESB (Silver)
Hop Back Summer Lightning (Bronze)

1995 Mild Class

Ridley Mild (Gold)
Hoskins & Oldfield Mild (Silver)
Cains Mild (Bronze)

1994 Supreme Champion

Timothy Taylor Landlord (Gold)
Coachhouse Blunderbus (Silver)
Woodforde's Headcracker (Bronze)

1994 Bitter Class

Everards Beacon (Gold)
Caledonian R&D Deuchars IPA (Silver)
Judge's Barrister Best (Bronze)

1994 Best Bitter Class

Timothy Taylor Landlord (Gold)
Fuller's London Pride (Silver)
Concertina Band Club KW Special Pride (Bronze)

1994 Strong Bitter/Ale Class

Coach House Posthorn (Gold)
Moorhouse's Pendle Witches Brew (Silver)

1994 Mild Class

Hoskins & Oldfield Mild (Gold)
Coachhouse Gunpowder Strong Mild (Silver)
Highgate Dark (Bronze)

1993 Supreme Champion

Adnams Extra (Gold)
Taylor Best Bitter (Silver)
Woodforde's Headcracker (Bronze)

1993 Bitter Class

Timothy Taylor Best Bitter (Gold)
Caledonian R&D Deuchars IPA (Silver)

1993 Best Bitter Class

Adnams Extra (Gold)
Timothy Taylor Landlord (Silver)

1993 Strong Bitter/Ale Class

Exe Valley Exeter Old Bitter (Gold)
Mauldons White Adder (Silver)

1993 Mild Class

Woodforde's Mardlers Mild (Gold)
Adnams Mild (Silver)

1992 Supreme Champion

Woodforde's Norfolk Nog (Gold)
Timothy Taylor Landlord (Silver)
Bateman's Salem Porter (Bronze)

1992 Bitter Class

Ridley's IPA (Gold)
Butterknowle Bitter (Silver)
Plassey Bitter (Bronze)

1992 Best Bitter Class

Timothy Taylor Landlord (Gold)
Butterknowle Concilliation Ale (Silver)
Exe Valley Dob's Bitter (Bronze)

1992 Strong Bitter/Ale Class

Hop Back Summer Lightning (Gold)
Harvey's Armada Ale (Silver)
Randall's Best Bitter (Bronze)

1992 Mild Class

Taylors Golden Best (Gold)
King & Barnes Sussex Mild (Silver)
Brain's Dark (Bronze)

1991 Supreme Champion

Mauldon Black Adder (Gold)
Fuller's ESB (Silver)
Brains Dark (Bronze)

1991 Bitter Class

Cain's Traditional Bitter (Gold)
Stones Best Bitter (Silver)
Youngs Bitter (Bronze)

1991 Best Bitter Class

Batham Best Bitter (Gold)
Marstons Pedigree Bitter (Silver)
Timothy Taylor Landlord (Bronze)

1991 Strong Bitter/Ale Class

Fuller's ESB (Gold)
Hop Back Summer Lightning (Silver)
Hardys & Hansons Kimberley Classic (Bronze)

1991 Mild Class

Brains Dark (Gold)
Gales XXXD (Silver)
Guernsey LBA (Bronze)

1990 Supreme Champion

Ind Coope Burton Ale (Gold)
Timothy Taylor Landlord (Silver)
Robinson Old Tom (Bronze)

1990 Bitter Class

Adnams Bitter (Gold)
Youngs Bitter (Silver)
Butcombe Bitter (Bronze)

1990 Best Bitter Class

Timothy Taylor Landlord (Gold)
Fuller's London Pride (Silver)
Wadworth 6X (Bronze)

1990 Strong Bitter/Ale Class

Robinson's Old Tom (Gold)
Ringwood Old Thumper (Silver)
Fuller's ESB (Bronze)

1990 Mild Class

Harveys Pale Ale (Gold)
Batemans Mild (Silver)
Timothy Taylor's Golden Best (Bronze)

1990 Special Bitter Class Ind Coope Burton Ale (Gold) Greene King Abbot (Silver) Adnams Broadside (Bronze)
1990 New Brewery Class

Woodforde Wherry Best Bitter (Gold)
West Coast Sierra Nevada Pale Ale (Silver)
Yates Premium (Bronze)

1989 Bitter Class

Fuller's Chiswick (Gold)
Butcombe Bitter (Silver)
Golden Hill Exmoor Ale (Bronze)

1989 Best Bitter Class

Timothy Taylor Landlord (Gold)
Batham Bitter (Silver)
Marston Pedigree (Bronze)

1989 Strong Bitter/Ale Class

Theakston Old Peculier (Gold)
Batemans Victory Ale (Silver)
Fuller ESB (Bronze)

1989 Mild Class

Taylor Golden Best (Gold)
Courage Bitter Ale (Silver)
Bateman Mild (Bronze)

1989 Special Bitter Class

Bateman's XXXB (Gold)
Moorhouses Pendle Witches Brew (Silver)
Young's Special (Bronze)

1989 New Brewery Class

Hop Back Summer Lightning (Gold)
Whitby's Own Force Nine (Silver)
Sarah Hughes Dark Ruby Mild (Bronze)

1988 Bitter Class

Tetley Bitter (Gold)
King & Barnes Sussex (Silver)
Hook Norton Bitter (Bronze)

1988 Best Bitter Class

Timothy Taylor Landlord (Gold)
Wadworth 6X (Silver)
Fuller's London Pride (Bronze)

1988 Strong Bitter/Ale Class

Ringwood Old Thumper (Gold)
Fuller's ESB (Silver)
Gibbs Mew Bishop's Tipple (Bronze)

1988 Mild Class

Batemans Mild (Gold)
M&B Highgate Mild (Silver)
Timothy Taylor Best (Bronze)

1988 Special Bitter Class

Bateman's XXXB (Gold)
Young's Special (Silver)
Holdens HSB (Bronze)

1988 New Brewery Class

Banks & Taylor SOS (Gold)
Sarah Hughes Dark Ruby (Silver)
Wooodfordes Wherry (Bronze)

1987 Bitter Class

King & Barnes Sussex (Gold)
Thwaites Bitter (Silver)
Young's Bitter (Bronze)

1987 Strong Bitter/Ale Class

Fuller's ESB (Gold)
Theakston Old Peculier (Silver)
Robinsons Old Tom (Bronze)

1987 Mild Class

Ansells Mild (Gold)
Thwaites Best Mild (Silver)
Timothy Taylors Golden Best (Bronze)

1987 Special Bitter Class

Bateman's XXXB (Gold)
Timothy Taylor's Landlord (Silver)
Young's Special (Bronze)

1987 New Brewery Class

Pitfield Dark Star (Gold)
Old Mill Bullion (Silver)
Banks & Taylor SOS (Bronze)

1986 Bitter Class

Brakspear PA (Gold)
Youngs Bitter (Silver)
Gales BBB (Bronze)

1986 Strong Bitter/Ale Class

Theakston Old Peculier (Gold)
Ringwood Old Thumper (Silver)
Marstons Owd Rodger (Bronze)

1986 Mild Class

Thwaites Best Mild (Gold)
Highgate Mild (Silver)
Hook Norton Mild (Bronze)

1986 Premium Bitter Class

Bateman's XXXB (Gold)
Fullers London Pride (Silver)
Timothy Taylor (Bronze)

1986 New Brewery Class

Pitfield Dark Star (Gold)
Old Mill Bullion (Silver)
Banks & Taylor SOS (Bronze)

1985 Bitter Class

Gale's BBB (Gold)
Brakspears Bitter (Silver)
Burton Bridge Bitter (Bronze)

1985 Strong Bitter/Ale Class

Fuller's ESB (Gold)
Gales HSB & Theakston Old Peculier (Silver)

1985 Mild Class

Ansells Mild (Gold)
Hook Norton Mild (Silver)
Adams Mild (Bronze)

1985 Premium Bitter Class

Young's Special (Gold)
Marstons Pedigree (Silver)
Timothy Taylor Landlord (Bronze)

1985 New Brewery Class

Old Mill (Gold)
Mauldons (Silver)
Ringwood (Bronze)

1984 Bitter Class

No Event

1984 Strong Bitter/Ale Class

No Event

1984 Mild Class

No Event

1984 Premium Bitter Class

No Event

1983 Bitter Class

Burton Bridge Bitter (Gold)
Shepherd Neame Bitter (Silver)
Youngs Bitter (Bronze)

1983 Strong Bitter/Ale Class

Fuller's ESB (Gold)
Gales HSB & Theakston Old Peculier (Silver)

1983 Mild Class

Ansells Mild (Gold)
Banks Mild (Silver)
Highgate Mild (Bronze)

1983 Premium Bitter Class

Timothy Taylor Landlord (Gold)
Youngs special (Silver)
Marstons Pedigree (Bronze)

1982 Bitter Class

Clarke's Wakefield (Gold)
West riding Bitter (Silver)
Tetley Bitter (Bronze)

1982 Strong Bitter/Ale Class

Marston's Owd Roger (Gold)
Lees moonraker (Silver)
Theakston Old Peculier (Bronze)

1982 Mild Class

Tetley Mild (Gold)
Thwaites Mild (Silver)
West Riding Mild (Bronze)

1982 Premium Bitter Class

Timothy Taylor Landlord (Gold)
Marstons Pedigree (Silver)
West Riding Tyke Bitter (Bronze)

1981 Bitter Class

West Riding Tyke (Gold)
Shepherd Neame (Silver)

1981 Strong Bitter/Ale Class

Fuller's ESB (Gold)
Gales HSB (Silver)
Theaskstons Old Peculier (Bronze)

1981 Mild Class

Bank's Mild (Gold)
Tetley Mild (Silver)
Thwaites Best Mild (Bronze)

1980 Bitter Class

Exmoor Ale (Gold)
Archers Bitter (Silver)
Young's Bitter (Bronze)

1980 Strong Bitter/Ale Class

Young's Special (Gold)
Gales HSB (Silver)
Fullers ESB (Bronze)

1980 Mild Class

Thwaites Best Mild (Gold)
Courage Heavy (Silver)
Banks Mild (Bronze)

1979 Bitter Class

Fullers London Pride (Gold)
Wadworth 6X (Silver)
Sam Smiths Old Brewery Bitter (Bronze)

1979 Strong Bitter/Ale Class

Fuller's ESB (Gold)
Theakston Old Peculier (Silver)
Greene King Abbot Ale (Bronze)

1979 Mild Class

Hanson's Mild (Gold)
Thwaites Mild (Silver)

1978 Bitter Class

Ridleys Bitter (Gold)

1978 Strong Bitter/Ale Class

Fuller's ESB (Gold)

1978 Mild Class

Thwaites Best Mild (Gold)

1978 Supreme Champion

Thwaites Best Mild/Fuller's ESB (Joint Gold)